Edukacinės eko dirbtuvės „Geri darbai gamtai“: Jaunųjų gamtininkų centre

Parengė Lina Pratusevičienė, priešmokyklinio ugdymo pedagogė

Rugsėjo 18 ir 25 dienomis darželio priešmokyklinių grupių ugdytiniai su pedagogais vyko į Jaunųjų gamtininkų centrą, kur dalyvavo eko dirbtuvėse „Geri darbai gamtai“.

Edukacinės išvykos organizuotos įgyvendinant Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Mes – gamtai, gamta – mums“, finansuojamą Vilniaus miesto savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo 2019 metų specialiosios programos lėšų.

Atvykus į centrą mus pasitiko edukatorė Sondra ir centre gyvenantis katinas – „vietinis gidas“ – taip jį apibūdino edukatorė Sondra. Katinas labai sąžiningai atliko savo „pareigas“ ir visos ekskursijos metu keliavo kartu su mumis.

Pirmiausia vaikai susipažino su gyvūnais gyvenančiais centro zoosodo lauke:  ožkomis, avimis, žąsimis, antimis, povais, ereliu, suopiu, lamomis, asiliuku ir kitais. Jaunųjų gamtininkų centro zoosode, yra  apie 100 vnt. 53 rūšių bei veislių gyvūnų. Beveik visi zoosodo gyvūnai turi vardus, gyvenimo įstoriją. Dauguma centro gyvūnų – „nabagėliai“. Tai vienaip ar kitaip traumuoti gyvūnai suradę centre prieglobstį, pagydyti ir likę gyventi čia. Pavyzdžiui, jūrinis erelis su amputuota koja, paprastasis suopis be vieno sparno ir kiti. Natūralioje gamtoje jie neišgyventų, o čia jais rūpinasi, juos prižiūri ir globoja centro darbuotojai. Dauguma vaikų neturi senelių kaime, todėl nėra matę realiai naminių gyvūnų – ožkytės, avelės, arklio. Čia ne tik pamatė, bet ir galėjo paliesti, pašerti čia pat nupešta žole, sužinoti įdomių faktų apie šiuos gyvūnus.

Apžiūrėję gyvūnus, gyvenančius lauke, keliavome susipažinti su graužikais, o paskui ir su terariumų, akvariariumų gyventojais.  Akvariumuose, akvaterariumuose šiuo metu gyvena 12 rūšių dekoratyvinės žuvelės, 4 rūšių varliagyviai, ropliai, vorai – iš viso 120 gyvūnų. Pamatėme balinį vėžlį, kuris gyvena Lietuvoje, sužinojome, kad jis yra įrašytas į Raudonąją knygą ir yra saugomas gyvūnas.    

Driežiukų vaikų yra matę gamtoje, tačiau tokio dar neteko matyti. Eduaktorė Sondra supažindino vaikus su didžiausiu čia gyvenančiu driežu – iguana.  Vaikai sužinojo, kad  praeina keletas metų, kol iguanos išauga. Terariumuose jos beveik visuomet būna mažesnio dydžio nei augdamos laisvėje. Su laiku, jos vis labiau tampa panašios į miniatiurinius drakonus, bet nežiūrint į tai, jos išlieka patrauklios ir draugiškos. Gerai prižiūrint, iguanos išgyvena iki 20 -25 metų. Jos greitai pripranta prie žmogaus, tampa patiklios ir švelnios, o kai kai prisitaiko prie naujų gyvenimo sąlygų, jas galima maitinti iš rankų, imti iš terariumo, kad jos galėtų pavaikščioti per savo šeimininko rankas ir pečius, kurį atpažįsta ir pripažįsta. Tuo galėjo įsitikinti ir vaikai, ne tik pamatyti, kaip iguana juda, bet ir paglostyti ją. Vaikams atrodė, kad iguana šypsosi ir prisimerkė dėl to, kad tiek daug rankų ją paglostė.

Apžiūrėję centro gyvūnus, keliavome pasigaminti namelių vabzdžiams ir vabalams. Edukatorė Sondra papasakojo, kokių priemonių reikia, norint pagaminti vabalų namelį ir pažadėjo mus išmokyti, kad ateityje patys galėtume tokius pasigaminti.  Ėmėmės darbo. Namelio pagrindas – tuščia dėžutė, pieno pakuotė, Į jį pridėjome konkorėžių, tuščiavidurių augalų stiebų, kad vabaliukai turėtų kur pasislėpti. Net ir vabaliukai nori gyventi gražiuose namučiuose, todėl puošėme namukų fasadus lapais, mežio žieve, gilėmis, kaštonais, sėklytėmis, akmenukais. Dauguma vaikų pirmą kartą dirbo su karštais klijais, todėl nerimavome, kaip pavyks. Padedant pedagogams ir centro darbuotojai, vaikai kūrybiškai konstravo namukus.  Prisigaminę namelių, nusprendėme juos parsivežti į darželį ir patalpinti pievoje, kad darželio „vietiniai“ vabaliukai ir vabzdžiai rudenį nešaltų, apsigyventų vaikų gamintuose namukuose.

Ekskursija buvo labai įdomi ir prasminga. Vaikai turėjo galimybę realiai pamatyti ir susipažinti, patyrinėti, įgyti įvairių žinių apie namų ūkio gyvūnus, graužikus, paukščius, vabzdžius ir kitokius gyvūnus, jų gyvenimo sąlygas, priežiūrą, globą, naudą, elgesį su jais. Ir ekskursija, ir vabzdžių namelių gamyba visai neprailgo, buvo labai įdomu.

Grįžome pilni džiugių emocijų, kupini įspūdžių, įgiję naujos patirties, daug sužinoję ir pamatę. Vabždžių nameliams vaikai išrinko vietą pievelėje prie eglės. Stebėsime, kas juose apsigyvens.

Įrašas paskelbtas temoje be kategorijos. Išsisaugokite pastovią nuorodą.